Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?

1 min czytania

Mały niejadek jest zmartwieniem nie jednego rodzica. Niestety, brak apetytu u dzieci jest jednym z powszechniejszych problemów, który może mieć zróżnicowane podłoże. Dolegliwość ta często nie wynika jedynie z samych przekonań dziecka, a może doprowadzić do demineralizacji kości i zębów, a także awitaminozy. Z tego też powodu tak ważne jest, by maluch spożywał regularne i pełnowartościowe posiłki, które wpłyną na jego poprawny i zdrowy rozwój. Jednak co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Utrata apetytu u dzieci nie jest niczym nowym. Maluchy bardzo często grymaszą podczas spożywania posiłków, a nawet odmawiają ich konsumpcji. Co jest tego przyczyną? Okazuje się, że wiele czynników może mieć wpływ na to, że nasza pociecha z dnia na dzień traci apetyt. Do najpopularniejszych z nich jednak zaliczają się:

  • nieodpowiednie kompozycje smaków – mały niejadek doskonale wie co mu smakuje, a co nie;
  • zbyt duże porcje jedzenia – maluchy powinny być karmione często, ale w niewielkich ilościach, w przeciwnym wypadku po prostu nie będą czuły się głodne;
  • zakażenia przewodu pokarmowego – najczęściej wskazuje się tu na glistę ludzką lub tasiemca, który hamuje apetyt u dziecka;
  • nieprawidłowości przewodu pokarmowego – różnorodne dolegliwości jak np. kolki, bóle czy zaparcia również mogą skutecznie zniechęcić dziecko do jedzenia.

Jak więc widać, istnieje niezwykle wiele powodów, dla którego maluch stracił apetyt, czego rodzice powinni być świadomi.

Co robić, kiedy dziecko nie chce jeść?

Dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin i składników odżywczych jest tak naprawdę podstawą ludzkiej egzystencji. W przypadku kiedy dziecko nie chce jeść, gospodarka organizmu zostaje w pewien sposób zaburzona. Nic więc dziwnego, że rodzice szukają sposobów na to, by zachęcić dziecko do kolejnego posiłku. Jednak co w takiej sytuacji można zrobić?

1. Wizyta u specjalisty i wykonanie badań kontrolnych

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, utrata apetytu u dziecka może wynikać z zaburzeń i dolegliwości w przewodzie pokarmowym. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności warto zabrać malucha do lekarza rodzinnego. Wykona on szereg badań kontrolnych i określi, czy różnorodne schorzenia faktycznie przyczyniły się do tego, że dziecko straciło apetyt. Jeśli tak, lekarz będzie mółg niezwłocznie wdrożyć odpowiednią terapię. Jeśli jednak badania wyszły poprawnie, wówczas rodzice będą mogli być spokojniejsi.

2. Zmiana diety i dopasowanie jej do preferencji pociechy

W przypadku kiedy nie stwierdzono nieprawidłowości w układzie pokarmowym dziecka, rodzice muszą „wziąć sprawy w swoje ręce”. Konieczna może być zmiana diety dziecka, a także serwowanych mu posiłków. Warto sprawdzić, które produkty spożywcze są przez malucha najlepiej tolerowane i wykorzystywać je podczas przygotowywanych dań. Rodzice mogą również spożywać posiłki wspólnie z dzieckiem, które będzie brało z nich przykład. Pod żadnym pozorem nie można malucha zmuszać do jedzenia, gdyż będzie to miało odwrotny skutek.