Nauka czytania jest dla każdego malucha i rodzica jednym z większych wyzwań. Jednocześnie można wskazać, że proces ten jest jednym z najważniejszych dla rozwoju dziecka. Nie da sie ukryć, że nauka czytania jest wymagająca dla obu stron. Rodzice muszą wykazać się przede wszystkim cierpliwością, zaś pociecha musi pokazać, że ma chęci i chce się zaangażować. Wobec tego jak nauczyć dziecko czytać i go przy tym nie zniechęcić?
Jak nauczyć dziecko czytać? Zacznij od wzbudzenia chęci do nauki!
Rodzice z pewnością dwoją się i troją, by ułatwić maluchowi przyswajanie kolejnych literek, a następnie łączenia ich w całe zdania. Warto jednak mieć na uwadze to, że dzieci z natury nie przepadają za monotonnymi i zbyt wymagającymi zadaniami. Wobec tego, by nauka czytania miała jakikolwiek sens, trzeba do niej dziecko w pierwszej kolejności zachęcić. Okazuje się, że w tym wypadku nie ma lepszego sposobu niż połączenie nauki z zabawą. Wystarczy popisać się swoją kreatywnością! Dziecko do nauki czytania można zachęcić np. poprzez:
- nagradzanie malucha za próbę przeczytania kolejnej linijki;
- motywowanie dziecka rezultatem finalnym – samodzielne przeglądanie książeczek i magazynów dla najmłodszych;
- dawanie dobrych przykładów – jeśli rodzice regularnie czytają, mogą być pewni tego, że maluch również będzie tego chciał.
Zachęcając dziecko w prosty sposób do nauki czytania, rodzice mogą sprawić, że cały proces będzie łatwiejszy i przyjemniejszy – dla obu stron.
Czas wybrać odpowiednie materiały i pomoce
Przed samym rozpoczęciem nauki czytania, zachodzi konieczność wyposażenia dziecka w odpowiednie materiały i pomoce. Te z kolei powinny być dopasowane do wieku malucha. W wielu księgarniach, a także w sklepach z dziecięcym asortymentem, rodzice mogą znaleźć wiele pierwszych podręczników, a także czytanek, które wprowadzą dziecko w magiczny świat składania zdań i sylabizowania. Warto wybierać te książeczki, które oprócz „suchego” tekstu, zawierają w sobie także obrazki i ciekawe grafiki. To automatycznie sprawia, że podręcznik nie wydaje się nudny, a dziecko będzie go po prostu ciekawe. Rodzice muszą pamiętać o tym, by wyposażyć się w kilka książeczek odnoszących się do różnego poziomu umiejętności. Dzięki temu będzie można stale rzucać dziecku nowe wyzwanie, a to z pewnością go dodatkowo zmotywuje do cięższej pracy.
Bez pośpiechu, czyli zacznijmy od sylabizowania
Nauka czytania nie jest dla dziecka prosta i – często także – nie jest dla niego wyjątkowo przyjemna. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie stawiać przed swoją pociechą zbyt wygórowanych wymagań. Na samym początku powinno się zaczynać od sylabizowania. Dziecko powinno spokojnie i powoli składać ze sobą pierwsze sylaby aż do momentu, w którym będzie gotowe na czytanie całych zdań. Rodzice powinni oczywiście obdarzyć malucha odpowiednim wsparciem na każdym etapie procesu jakim jest nauka czytania. Dzięki regularnym ćwiczeniom oraz motywowaniu, pierwsze efekty przyjdą szybciej, niż obie strony mogą się tego spodziewać!