Jak nauczyć dziecko pływać?

1 min czytania

pływanie

Pływanie jest jedna z tych aktywności fizycznych, która ma zbawienny wpływ na całe ciało. Nie tylko dzięki pływaniu można wyszczuplić sylwetkę, ale także zwiększyć elastyczność mięśni i stawów. Choć pływania można nauczyć się w każdym wieku, to jednak wielu specjalistów zaleca, by na basen zabierać nawet kilkumiesięczne dzieci. Ma to wesprzeć ich integrację sensoryczną i wpłynąć na rozwój motoryczny. Jednak jak nauczyć dziecko pływać?

Kiedy zacząć uczyć dziecko pływać?

Rodzice coraz chętniej decydują się na to, by zabrać swoją pociechę na basen. Widok noworodka pluskającego się w wodzie z mamą na pływalni nikogo już nie dziwi. Jednocześnie rodzice zawsze liczą na to, że ich pociecha nauczy się pływać w mgnieniu oka. Faktem jest, że oswajanie dziecka z wodą już od pierwszych dni życia jest zasadne, aczkolwiek od malucha na tym etapie rozwoju nie można jeszcze zbyt wiele wymagać. Szacuje się, że dziecko może udać się na prawdziwe lekcje pływania w okolicy 3 roku życia. Wówczas jego zdolności motoryczne są znacznie większe. 

Kto powinien uczyć dziecko pływać?

Rozpoczęcie nauki pływania jest dla dziecka ogromnym przeżyciem, a także świetną zabawą. Jednak pojawia się jeszcze odwieczny dylemat odnośnie tego, kto powinien uczyć dziecko pływać? Czy powinien zrobić to rodzic, czy może jednak doświadczony instruktor? Okazuje się, że zdania w tej kwestii są wyjątkowo podzielone. Z jednej strony dziecko z rodzicem będzie czuło się swobodniej i pewniej w wodzie. Z drugiej zaś strony, lekcje pływania z instruktorem, w niewielkich grupkach, pozwolą te umiejętności opanować znacznie szybciej, a także dadzą maluchowi szansę na nawiązanie nowych znajomości. Wyjściem z tej sytuacji jest podzielenie nauki pływania na etapy. Do 3 roku życia dziecko może uczęszczać na pływalnie w towarzystwie rodziców i powoli oswajać się z wodą. Jednak po ukończeniu 3 roku życia, zalecane są lekcje z doświadczonym instruktorem. W ten sposób maluch nauczy się pływać znacznie szybciej i skuteczniej.

Jak nauczyć dziecko pływać?

Wielu rodziców niezbyt chętnie posyła dzieci na lekcje pływania, a zamiast tego, samodzielnie przejmują oni rolę instruktora. W takiej sytuacji jednak pojawia się pytanie, jak nauczyć dziecko pływać? Otóż nie jest to wyjątkowo skomplikowane. Warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • nauka pływania powinna być przyjemnością – jeśli maluch nie ma ochoty na to, by w danym dniu odwiedzić basen, nie można go zmuszać;
  • pomoce są niezbędne – wszystkie deski do pływania, gąbki czy rękawki znacznie ułatwiają maluchom naukę pływania, a dodatkowo dbają o bezpieczeństwo dziecka;
  • cierpliwość jest najważniejsza – dzieci będą uczyć się pływać w swoim tempie, rodzice powinni wykazać się dużą dozą cierpliwości i zrozumienia.

Naukę pływania najlepiej zacząć na płytkim zbiorniku i pozwolić dziecku, by przestało „bać się wody”. Oczywiście wskazane są różnorodne ćwiczenia jak np. leżenie na desce czy pływanie z nią, by wyrobić odpowiednią motorykę nóg. W miarę postępów, rodzice mogą zachęcać dziecko do jeszcze większej śmiałości i prób samodzielnego pływania.