Jak nauczyć dziecko mówić?

1 min czytania

dziecko mowa

Wiele podręczników parentingowych wskazuje na to, że dziecko trzeba „zalewać mową”, by samo zaczęło mówić. Jednocześnie rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to takie proste. Maluchy są indywidualistami, co tyczy się głównie kwestii tempa ich rozwoju. Niemniej jednak w pewnym momencie, brak mowy ze strony dziecka może budzić niepokój rodziców. Tak więc jak nauczyć dziecko mówić i kiedy powinno się tę naukę rozpocząć?

Kiedy dzieci zaczynają mówić?

Zanim rozwiana zostanie wątpliwość co do tego, jak nauczyć dziecko mówić, warto się zastanowić, kiedy maluch faktycznie powinien zacząć wypowiadać pierwsze słowa. Wielu rodziców z niecierpliwością wyczekuje na pierwsze „mama” lub „tata”, które jednak nie pojawia się tak szybko. Okazuje się, że dzieci – z reguły – zaczynają komunikować się z otoczeniem w około 12 miesiącu życia. Trudno to jeszcze nazwać mową, gdyż maluszek dopiero wydaje pierwsze dźwięki, próbuje składać słowa i zdania. Niemniej jednak jest to forma komunikacji, od której wszystko się zaczyna. Rodzice powinni jednak mieć świadomość tego, że dziecko rozwija się we własnym tempie. Oznacza to, że magiczna granica 12 miesięcy nie zawsze znajdzie zastosowanie. Niektóre pociechy mogą zacząć swoją przygodę z mówieniem znacznie szybciej, a inne znacznie później. Przyjmuje się jednak to, że około 1,5 roczne dziecko jest w stanie użyć około 50 słów. 

Jak nauczyć dziecko mówić? Podstawowe zasady

Wielu rodziców zadaje sobie to samo pytanie: jak nauczyć dziecko mówić? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Rodzicie powinni jednak pamiętać o kilku, podstawowych zasadach:

  • nie należy poprawiać dziecka – w momencie kiedy nasza pociecha zaczyna mówić, nawet jeśli robi błędy, nie powinniśmy dziecka poprawiać. Może go to zniechęcić. 
  • nie należy zmuszać dziecka do powtarzania po sobie – maluch nie jest do „tresowania”, rodzice nie powinni zmuszać dziecka do tego, by po nich powtarzało. Wystarczy z maluchem rozmawiać!
  • zawsze odpowiadać na pytania – w momencie kiedy maluch o coś pyta, warto dokładnie i rzeczowo odpowiedzieć, a nie jedynie stosować półśrodki.

Mają w pamięci te zasady, rodzice z pewnością nie będą się stresować w momencie, kiedy przyjdzie czas na naukę mówienia. 

Jak nauczyć dziecko mówić i go nie zniechęcić?

Przyszedł czas, w którym rodzice zrobią pierwszy krok i zachęcą dziecko do nauki mówienia. Jednak pojawia się pytanie, od czego zacząć? Otóż najlepiej od rozmowy! Warto z maluchem dużo rozmawiać, nawet jeśli nie zawsze rozumie ono wypowiadane słowa. Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem w stronę bezproblemowej nauki mówienia, jest czytanie książek – oczywiście na głos. Maluch słuchający z uwagą z pewnością zapamięta niektóre słowa, a także sposób ich wypowiadania. Warto także poświęcić chwilę na ćwiczenia języka i aparatu mowy. W sieci można znaleźć wiele wskazówek odnośnie tego, jak powinno sie trenować z dzieckiem i zadbać o „elastyczny język”. To pomoże maluchowi wykształcić nawyk poprawnej wymowy, a także zwiększy sprawność artykulatorów mowy.